fbpx

Cellulit jest jedną z najczęściej występujących i najbardziej frustrujących estetycznych przypadłości.

Cellulit jest chorobą, która dotyka ponad 80% kobiet. Dzieje sie tak dlatego, że kobiety mają inną niż u mężczyzn budowę tkanki łącznej.
Według wielu osób cellulit nierozerwalnie związany jest z nadwagą, ale w rzeczywistości, nawet bardzo szczupłe osoby mogą cierpieć na tą dolegliwość. Częściej atakuje osoby rasy białej niż kobiety pochodzenia afroamerykańskiego czy azjatyckiego. Duże znaczenie mają również uwarunkowania genetyczne.
Leczenie cellulitu nie jest łatwe, gdyż sama dieta i ćwiczenia rzadko są w stanie całowicie wyeliminować problem.
Na szczęście istnieje szereg zabiegów, które w połączeniu z właściwym podejściem do terapii mogą radykalnie zmniejszyć cellulit i poprawić wygląd skóry.

Dlaczego powstaje cellulit?

Cellulit powstaje w wyniku zatrzymywania w organiźmie niepotrzebnych resztek przemiany materii.
Dzieje się tak w efekcie osłabienia krążenia i zakłócenia przemiany materii w komórkach. Tlen nie jest dostarczany w wystarczającej ilości, a co za tym idzie zaburzony zostaje proces przekazywania składników odżywczych do komórek. Komórki tłuszczowe powiększają się i zachodzą na naczynia krwionośne i limfatyczne.
W rezultacie powstają mniej lub bardziej widoczne na naszej skórze, w zależności od stadium cellulitu, nieestetyczne grudki.
Niestety w większości przypadków sami odpowiadamy za taki efekt.
Wśród najczęściej wymienianych czynników przyczyniajacych się do powstawiania cellulitu znajdują się bowiem: zła dieta - spożywamy za dużo tłuszczów zwierzęcych, a zbyt mało owoców i warzyw; siedzący tryb życia - mała aktywność fizyczna przyczynia się do osłabienia krążenia krwi co zmniejsza dotlenienie komórek; palenie papierosów; długotrwałe przebywanie na słońcu; stres, depresja

Jak zapobiegać?

Profilaktyka cellulitu jest bardzo ważna, ponieważ znacznie łatwiej jest zredukować łagodne, poczatkowe zmiany. Zmiany zaawansowane są trudne a czasami wręcz niemożliwe do usunięcia. Najbardziej istotne, z punktu widzenia profilaktyki antycellulitowej sa: właściwa dieta, regularna aktywność fizyczna i własciwa pielęgnacja ciała.

Dieta

Zalecana jest dieta, w której znajduje się dużo warzyw i owoców. W jadłospisach powinny pojawiać się również niskoprzetworzone produkty zbożowe (możemy we własnym zakresie, w bardzo prosty sposób przygotować sobie wartościowy chleb razowy i to na zakwasie - bardzo dużo prostych przepisów znajduje się na portalach kulinarnych - z mąki np. żytniej typ 2000), oleje roślinne, pestki i orzechy. Jednocześnie należy ograniczyć spożycie cukru, soli, produktów z białej mąki, tłustych gatunków mięs oraz produktów o wysokim stopniu przetworzenia. Ważne jest również duże spożycie płynów, około 2-3 litrów dziennie. Szczególnie zalecana jest woda, ale można sięgać również po świeże soki (najsmaczniejsze są oczywiście te wyciskane we własnym zakresie), herbaty czy napary ziół. Ograniczyć należy spożycie mocnej herbaty i kawy oraz alkoholu.

Aktywność fizyczna

Osoby chcące zapobiegać cellulitowi muszą znaleźć czas na regularną aktywność fizyczną. Ruch powoduje spalanie tkanki tłuszczowej, poprawia stan skóry oraz ma pozytywny wpływ na krążenie krwi, która własciwie dotlenia komórki.

Pielęgnacja ciała

Podczas kąpieli zaleca są masaże specjalnymi szczotkami, rękawicami czy masażerami. Korzystne są również natryski, naprzemiennie ciepłą i zimną wodą. Dwa razy w tygodniu należy wykonywać peeling ciała.

Jak walczyć z naszym wrogiem?

Bardzo ważna jest wytrwałość i systematyczność i cierpliwość. Bo bez względu na wybrane przez nas metody walki z pomarańczową skórką, na efekty przyjdzie nam trochę poczekać
Metod walki z cellulitem jest sporo ale większość sprowadza się do tego samego, czyli zwiększenia metabolizmu dzięki czemu tkanka tłuszczowa ulega destruckcji a zbędne produkty przemiany materii są usuwane z organizmu. Niestety, ponieważ cellulit jest zjawiskiem, którego nie da się całkowicie wyeliminować, prędzej czy później trzeba będzie ponownie skorzystać z pomocy specjalisty. To jak długo będziemy funkcjonować w komforcie wynikającym z braku tego defektu zależy wyłącznie od nas samych.
Wśród metod najbardziej skutecznych i najbardziej popularnych należy wymienić;
1. Terapię akustyczną falą uderzeniową – metoda szybka, skuteczna, bezbolesna, wymagająca odbycia sesji 6-10 zabiegów, przynosząca długotrwałe efekty, zdobywająca coraz większą popularność. Metodyka zabiegu opisana jest w naszym serwisie (KLIKNIJ aby dowiedzieć się więcej)
2. Kolejną poularną metodą są terapie z zastosowaniem lasera. Światło lasera penetruje skutecznie komórki tłuszczowe i je rozbija. Jeśli chce się uzyskać możliwie najlepsze efekty trzeba zdecydować się na kilka, kilkanaście sesji zabiegów, na efekty trzeba więc sporo czekać.
3. Następną metodą jest specjalny masaż. Zabieg taki będzie gwarantował lepsze krążenie oraz może sprawić, że uda się uwolnić toksyny z organizmu a widoczność niedoskonałości będzie mniejsza. Do osiągnięcia pożądanego efektu potrzeba kilkunastu a nawet kilkudziesięciu sesji zabiegowych w zależności od rodzaju wykonywanego masażu. Masaż w postaci presoterapii czyli masażu uciskowego jest zabiegiem, który znakomicie wspomaga terapię falą uderzeniową.
4. Krioterapia – czyli leczenie zimnem jest zabiegiem wspomagającym, który doskonale sprwadza się w momencie, gdy trzeba walczyć z obrzękami na skórze.
5. Mezoterapia – to zabieg, w którym wykorzystuje się specjalny koktajl z kofeiny oraz karczocha i wstrzykuje się go pod skórę co sprawia, że jest lepsze ukrwienie i szybsze spalanie tłuszczu a także pojawia się lepszy metabolizm.

Jakie są etapy rozwoju cellulitu?

Tworzenie się cellulitu jest procesem ciągłym. Zmiany powstające w podskórnej tkance tłuszczowej z reguły pogłębiają się z czasem, przechodząc w formę bardziej zawansowaną. W literaturze wyodrebnia się następujące etapy cellulitu:
1. Zmiany, których nie widać gołym okiem - najłagodniejsza forma dolegliwość, w tkance zachodzą zmiany o charakterze patologicznym, zaburzone jest krażenie ale można to dostrzec jedynie przy użyciu specjalistycznego sprzętu medycznego.
2. Cellulit jest widoczny, ale widać go tylko wtedy, kiedy ściśniemy fałd skóry
3. Zmiany są widoczne gołym okiem, mają postać pofałdowanej powierzchni, tzw. skórki pomarańczowej
4. W ostatnim czwartym stopniu zaawansowania w skórze dochodzi do powstawania stwardniałych guzków związanych ze zwłóknieniem tkanki podskórnej.
Pierwszy i drugi etap rozwoju cellulitu to stany odwracalne. W trzeciej fazie leczenie jest trudne, ale nadal możliwe. Natomiast jeśli dopuścimy do fazy czwartej to medycyna estetyczna sobie z tym problemem w zasadzie nie poradzi bowiem praktycznie niemożliwe będzie całkowite cofnięcie zmian i idealne wygładzenie powierzchni skóry.